Čistenie zubov nie je len náhodné pohybovanie zubnou kefkou, ale musí byť robené systematicky, aby bolo účinné. Jednou z výborných metód čistenia zubov je Bassova intrasulkulárna (vnútrožliabková) technika alebo jej modifikácia, ktorá je najčastejšia technika čistenia zubov odporúčaná dospelým. Pre koho je vhodná, aké sú jej výhody  a ako sa robí správne?

„Čistý zub sa nekazí.“ Charles C. Bass, MD

Úvod do Bassovej techniky čistenia zubov

Dr. Charles C. Bass bol lekár, nie zubár, ktorý prostredníctvom dôkladného výskum odhaľoval procesy, ktoré spôsobujú zubný kaz a ochorenie ďasien. Podnetom mu bola parodontitída, ktorou v mladosti trpel aj napriek tomu, že pravidelne navštevoval zubára. Na základe svojich skúmaní vytvoril jednoduchú metódu, umožňujúcu každému, aby si celý život udržal dokonalé orálne zdravie. Sám mal až do smrti všetky zuby svoje.

„Čo lepšieho sa dá robiť v živote, než podporovať zdravie a blaho našich blížnych?“ Charles C. Bass, MD

Oficiálneho schválenia sa nedožil, ale i napriek prekážkam túto techniku preventívnej stomatológie mnohých naučil, a tí jeho posolstvo odovzdávajú ďalej. Mnoho z jeho nápadov, ako aj dôležitosť používania dentálnej nite, sú teraz považované za hlavný prúd v preventívnej stomatológii. Po jeho smrti ho v Journal of American Dental Association, ktorý sa jeho príspevky opakovane zamietal, ho nazvali otcom preventívnej stomatológie.

Bassova intrasulkulárna (vnútrožliabková) technika čistenia zubov kladie dôraz na komplexné vyčistenie zubov a ich okolia, vrátane ďasien. V žliabku medzi zubom a ďasnom sa najčastejšie usadzujú zvyšky z jedla a plak, a vďaka tejto technike môžu byť efektívne odstránené.

Pre koho je Bassova technika čistenia zubov vhodná?

Technika podľa Bassa je vhodná pre dospelých ľudí so zdravými ďasnami, ale osvedčila sa napr. u pacientov s presahujúcimi a mohutnými ďasnami, so zápalom ďasien a parodontitídou.

Pre deti je táto metóda menej vhodná, lebo nemajú dostatočne vyvinutú jemnú motoriku, ktorá je nutná pre vykonávanie potrebných mikro pohybov pri čistení.

Výhody Bassovej techniky čistenia zubov

Pri čistení zubov touto technikou, je veľkou výhodou, že sa môžu štetiny dostať až 0,9 mm pod okraj ďasna, čím vyčistíte nielen povrch ďasna priliehajúceho k zubu, ale aj 1/3 krčku zuba vrátane proximálnych plôch (povrch zuba, ktorý sa dotýka povrchu susedného zuba). Keďže sa štetinkami kefky dostávame aj na priľahlé mäkké tkanivá zuba, odporúčame použiť kefku s mäkkými štetinkami.

Ako čistiť zuby pomocou Bassovej techniky

1. Hlavu mäkkej kefky priložte pod uhlom 45° do gingiválnej ryhy (sulcus gingivalis), čo je žliabok medzi ďasnami a zubom.

2. Robte malé vibračné pohyby alebo pohyby sem a tam, pričom špičky vláken by mali stále zostávať v ryhe – časť vlákien je na zube, časť na ďasne, ale hlava kefky by mala hýbať dopredu a dozadu.  (Odporúčanejší je však pohyb krúživý, než lineárny, čím sa predíde dlhým, a pre zuby a ďasno škodlivým, horizontálnym pohybom.) Na každom mieste urobte 10 vibračných alebo krúživých pohybov.

3. Tento postup opakujte pre každý zub, na vnútornej  a vonkajšej strane.

4. Žuvacie plochy vyčistite horizontálnymi pohybmi.

5. Štetinami na špičke zubnej kefky vyčistite povrch predných zubov zo vnútornej strany.

6. Zubnou kefkou jemne prečistíme aj jazyk a vnútornú stranu líc.

Modifikovaná Bassova technika

1. Dodržujte všetky kroky čistenia zubov pomocou Bassovej techniky uvedené vyššie.

2. Po dokončení vibračných alebo krúživých pohybov urobte stierací pohyb zubnou kefkou smerom od koreňa ku zhryzu. Opakujte pri každom zube.

Tipy a upozornenia

– Pri čistení netlačte, lebo môže dôjsť k poškodeniu oblasti ďasna.

– Používajte len zubnú kefku s mäkkými štetinami a malou hlavou.

– Ak je zubný oblúk úzky, mala by sa kefka držať aj vertikálne.

– Prvé dni čistenia touto metódou môžete pociťovať zvýšenú citlivosť ďasien. Postupom času by mala citlivosť ustupovať. Ak nie, poraďte sa so svojím zubárom alebo dentálnou hygieničkou.

– Buďte trpezlivý, lebo táto metóda si vyžaduje precíznosť a čas. K naozaj dôkladnému vyčisteniu plaku by sme mali tomuto úkonu venovať asi 4-5 minút aspoň raz denne.

Citácie sú z knihy: Dr. Charles Bass and the Bass Method–One Man’s Crusade to End Tooth Decay and Gum Disease, autori Dr. Wayne Lott a Steve Brawner