Ako prekonať strach zo zubára

ako prekonat strach zo zubara

Chorobný strach zo zubného lekára, dentálna fóbia či oralofóbia, má takmer rovnaké príznaky ako ostaté fóbie, ako napríklad strach z výšok, uzavretých priestorov alebo pavúkov. Štatistiky uvádzajú, že viac ako 8 % ľudí sa úplne vyhýba zubárom práve kvôli chorobnému strachu. Ďalších 20 % ľudí kvôli veľkému strachu nenavštívi zubára až dovtedy, kým to nie je úplne nevyhnutné. Nech už váš strach pochádza z predchádzajúcej zlej skúsenosti so zubným ošetrením, alebo je to naučené správanie, dá sa prekonať.

Možno vás upokojí, že obavy zo stomatologického ošetrenia má väčšina ľudí. Problém však nastáva, ak vás strach zo zubného ošetrenia natoľko ochromí, že ani závažné bolesti zubov vás nedonútia ísť k zubárovi. A tak zubné ošetrenie odkladáte a odkladáte, aj napriek tomu, že viete, že výsledkom budú ešte viac pokazené zuby a bude to ešte horšie, náročnejšie a drahšie. Ruka v ruke s takýmto strachom ide vyhýbavé chovanie, rušenie termínov a nádej, že sa to nejako samo zahojí. Iróniou je, že ľudia s panickým strachom zo zubára väčšinou končia na zubnej pohotovosti vtedy, keď už sú bolesti neznesiteľné. Vtedy zákrok nebýva práve bezbolestný, a tak vzniká začarovaný kruh.

 

Prvé priečky stupnice strachu pri návšteve zubnej ambulancie:

  • cítiť vibrácie vŕtačky
  • počuť vŕtačku
  • vidieť injekčnú striekačku
  • vidieť vŕtačku

 

Pochopte príčinu vášho strachu

Jedným z prvých krokov je konfrontovať svoje obavy sa identifikovať príčinu. V tejto súvislosti sa osvedčila kognitívana behavoriálna psychoterapia. Pri nej sa pacient učí vedome usmerňovať svoje myslenie a tým aj strach.

Až u dvoch tretín ľudí strach zo zubára súvisí s predchádzajúcou negatívnou skúsenosťou zubného ošetrenie, najmä z detstva. Tretina pacientov má strach, pretože sú náchylnejší prežívať úzkosť, teda ich strach nepochádza priamo zo skúsenosti zo zubnej ambulancie. Takýto pacienti majú väčšinou obavy z návštevy všetkých lekárov. Pochopenie kontextu vášho strachu vám pomôže aktívne hľadať riešenie.

Napríklad, ak vám pri ošetrení pred mnohými rokmi dostatočne nazaúčinkovala anestéza, alebo ste mali nepríjemnú reakciu na anestézu, vedzte, že dnes už sú iné moderné postupy aj preparáty.

Ak máte takéto obavy, je užitočné ich so zubárom prekonzultovať.

Nájdite si správneho zubára

Je dôležité, aby ste si vybrali zubára, ktorému dôverujte. Neostýchajte sa navštíviť viac zubných ambulancií a zostať až v tej, kde sa vám bude prostredie aj prístup stomatológa najviac pozdávať. Každý zubársky zákrok by sa mal začať konzultáciou a preventívnym vyšetrením (ktoré nie je bolestivé). Pri stretnutí so zubárom je dôležité, aby ste sa dozvedeli o pláne liečby, ktorú budete potrebovať – čo a kedy vám bude robiť. Tento krok je dôležitý najmä pre pacientov, ktorí majú strach zo zubára.

Dnes už existujú zubný lekári, ktorí sa priamo špecializujú na ošetrenie pacientov s dentálnou fóbiu.

Alternatívne metódy zubného ošetrenia

Pri pacientoch s panickým strachom zo zubára sa osvedčilo ošetrovanie pomocou alternatívnej metódy gélom Carisolv. Na miesto postihnuté zubným kazom sa nanáša gél, ktorý rozpúšťa zubovinu. Po krátkom čase účinkovania gélu sa rozpustená zubovina odstráni malou škrabkou. Výhodou je, že zub sa nevŕta. Nevýhodou je dlhšia doba ošetrovania ako pri klasickom vŕtaní zuba a istá neistota spojená s dlhodobým pôsobením, pretože výsledky štúdií zameraných na dlhodobé používanie zatiaľ nie sú k dispozícii.

Ako prekonať strach zo zubára

V miernych prípadoch strachu zo zubára postačia jednoduché kroky, ako napríklad počúvanie obľúbenej hudby, ktorá výrazne znižuje úzkosť. Do slúchadiel mi môžete pustiť aj audioknihu alebo meditáciu.

Niektoré zubné ambulancie sú vybavené televíziou, ktorú môžete pri zákroku sledovať.

Rovnako vám pomôže prekonať strach zo zubára, ak vás bude sprevádzať osoba, ktorej dôverujete. Po dohode so stomatológom vám môže byť pri zákroku psychickou podporou priamo v zubnej ambulancii.

Možnosti zníženia strachu zo zubára pomocou liekov

V závislosti na rozsahu strachu zo zubára, existuje veľa možností, ktoré sú k dispozícii počas zákroku. Stomatológa môžete požiadať o premedikáciu, čo v praxi znamená jednorázové užitie lieku na potlačenie strachu tesne pred výkonom. V niektorých prípadoch je vhodné odporučiť mierne sedatívum (rajský plyn), lieky na uvoľnenie, alebo rastlinné upokojujúce prípravky.

Analgosedácia

Pre potlačenie panického strachu pri zubnom ošetrení je možné použiť aj analgosedáciu, pri ktorej musí byť prítomný anesteziológ. Ten pacientovi do žily aplikuje zmes anestetík a narkotík (u detí stačí opiáty podať v roztoku, ktorý vypijú), ktorá nielen uľaví od bolesti, ale tiež navodzuje veľmi príjemné pocity. V podstate je to niečo podobné, ako ľudovo nazývaná „náladovka“ pred operačným zákrokom. Nezaspíte z toho, avšak stratíte obavy a nič si nebudete pamätať. Na takéto ošetrenie je nutné prísť so sprievodom. Po výkone nesmiete šoférovať.

Anestézia pri stomatologických výkonoch

V ťažkých prípadoch môže zákrok prebehnúť úplne pod sedatívami alebo v celkovej anestézii. Každé „uspatie“, čiže celková anestéza , má aj svoje riziká a nie každý ju dobre znáša. Ak nie je nevyhnutná, je lepšie sa jej vyhnúť. Cena len za anestézu sa pohybuje niekde na úrovni od 300 do 1000 eur, v závislosti od pracoviska a jej trvania.

  1. Dobry den.
    Una je ten problem ze moj strach zo zubara je kombinovany zo strachom ku injekcnym striekackam.
    Chrup mam v dezolatnom stave a momentalne asi zapal pod implantatom ktory uz fakt boli a to hrozne.
    Neviem sa donutit ku navsteve lekara a fungujem na liekoch aj ked viem ze nakoniec skoncim niekde v ambulancii v lepsom pripade.
    Mam skoro 47 rokov a zubara som navstivil pred cca 20 rokmi,teda ked nepocitam trhanie zubov ako rychlovku na pohotovosti.
    Kde v Bratislave budu ochotny podat mi pred zakrokom nejaky oblbovak,bez zbytocnych reci zubara ako kde ste doteraz boli a podobne.Kto na strach to nepochopi…dakujem