Je nutné kupovať deťom špeciálne detské zubné pasty? Sú pre deti vhodné bio prírodné zubné pasty bez fluóru? Aký je rozdiel medzi detskou zubnou pastou, junior zubnou pastou a zubnou pastou pre dospelých. Naučte sa vybrať vhodnú zubnú pastu pre deti.
Detské zubné pasty
Nedávny prieskum ukázal, že každé druhé dieťa si už od šiestich rokov čistí zuby zubnou pastou určenou pre dospelých. Navyše 37 % detí vo veku od troch do dvanástich rokov si čistí zuby veľmi nepravidelne.
Zubná pasta pre dospelých nie je pre deti vhodná vzhľadom na množstvo obsahu fluoridov a abrazívnych zložiek (RDA).
Pretože obsah fluoridov v zubných pastách pre dospelých je pre detské zuby príliš vysoký, môžu sa deťom tvoriť na zubnej sklovine biele alebo hnedé škvrny, ktoré nie je možné odstrániť. Zubní lekári hovoria o tzv. fluoróze.
Rovnako nebezpečné je, ak dieťa zubnú pastu s vysokým obsahom fluoridu prehltne.
Pre deti s mliečnymi zubami existujú špeciálne detské zubné pasty, ktoré obsahujú oveľa menej fluoridov a abrazívnych zložiek. Neskôr, až do veku dvanástich rokov, by mali deti používať Junior zubné pasty.
Ako vybrať vhodnú zubnú pastu pre deti?
Pred vložením zubnej pasty do nákupného košíka je vhodné prečítať si údaje na balení zubnej pasty.
Detská zubná pasta s obsahom 500 ppm fluoridu je vhodná od prvého mliečneho zúbka až do vývinu kompletného mliečneho chrupu alebo do šiestich rokov dieťaťa.
Junior zubná pasta so svojím obsahom fluoridov vyšším nie viac ako 1500 ppm je vhodná pre deti od šesť do dvanásť rokov. Junior zubná pasta chutí miernejšie ako zubné pasty pre dospelých, ale v porovnaní s detskou zubnou pastou poskytuje optimálnu ochranu trikrát vyšším obsahom fluoridov pre prerezávajúce sa zuby stáleho chrupu.
Bio prírodné zubné pasty pre deti
K dispozícii je rad prírodných zubnách pást, ktoré neobsahujú agresívne čistiace látky a fluoridy. Zubné pasty bez fluóru majú svojich zástancov aj odporcov, teda toxicita verzus lepšia ochrana pred zubným kazom. Avšak treba mať na zreteli, že používanie zubnej pasty je len jedna časť starostlivosti o zubné zdravie. Ak má dieťa zdravý životný štýl, zdravú pestrú stravu, vyhýba sa cukrom etc., potom je prírodná zubná pasta pre dieťa úplne v poriadku.
Najlepšia vec, ktorú môžete urobiť, je kupovať zubnú kefku a zubnú pastu zodpovedajúcu veku a životnému štýlu vášho dieťaťa. Dôležité je tiež naučiť dieťa správnej technike čistenia zubov a než sa mu čistenie zubov stane rutinou, byť pri každom čistení zubov pri ňom.
Pouzivame Perlicku pre deti so znizenym obsahom fluoridu (590 ppm), ale detom velmi voni a chuti. Skor nez si s nou cistia zuby tak ju jedia. Urcite sa poobzeram po menej chutnej paste :D
Jack N‘ Jill BIO dětská zubní pasta. Přírodní bez fluoru. Dcera ji miluje. Nemusím se bát při spolknutí. Vyšší cena, ale ráda zaplatim za kvalitu.
my mame velmi radi weledu gelik na zubky. je nestiplavy, prirodny. konecne cistime zubky bez placu.
od roka používame detskú elmex, odporučila mi to aj kamarátka zubárka;-) malo by tam byť málo fluóru, že nevadí, keď to dieťa nevie vypľuť.
Ja používam Elmex, moje deti používajú Elmex. Tá mladšia má Elmex na mliečne zúbky, tá staršia už Junior. Ja som s pastou úplne spokojná. Ako u sebe, tak aj u detí. Názor mojej zubárky je taký, že pastu na čistenie netreba, že je to len doplnok. Dôležité je, ako si zuby vyčistíte a či odstránite všetok zubný povlak a nečistoty. Napriek tomu ak pastu, odporučila používať kvalitnejšiu.
Tiež máme Perličku. Syn si ešte nevie vypláchnuť ústa, takže ju nepoužívame, lebo on pastu zje a vodu na vypláchnutie tiež prehltne.