Starostlivosť o zubnú kefku: čistenie, skladovanie a výmena

zubna kefka, starostlivost, udrzba, vymena

Čistenie zubov zubnou kefkou hrá dôležitú úlohu pri každodennej hygiene ústnej dutiny a odstránení zubného plaku, preto treba dbať nielen na výber vhodnej zubnej kefky, ale aj na jej správnu údržbu i čas, kedy ju vymeniť za novú. Prečítajte si všeobecné jednoduché odporúčania pre starostlivosť o zubnú kefku.

V posledných rokoch vedci skúmali, či sa v zubných kefkách môžu usádzať mikroorganizmy, ktoré by mohli spôsobiť infekcie ústnej dutiny alebo celého organizmu. Vieme, že ústna dutina je domovom stoviek rôznych druhov mikroorganizmov, a preto niet divu, že niektoré z týchto mikroorganizmov sú prenášané na zubnú kefku počas jej používania. Je možné, že sa na zubnej kefke usadia aj mikroorganizmy, ktoré sú prítomné v prostredí, v ktorom je zubná kefka uložená. Aj úplne nové zubné kefky môžu obsahovať  baktérie, ak nie sú predávané v sterilnom balení.

Všeobecné jednoduché odporúčania pre starostlivosť o zubnú kefku

  • Vždy používajte iba úplne suchú zubnú kefku.
  •  Zubnú kefku s nikým nezdieľajte. Požičiavaním môže dôjsť k výmene telesných tekutín a mikroorganizmov medzi užívateľmi zubnej kefky, a tým stúpa riziko nakazenia. Osobitný pozor by si mali dať osoby s oslabeným imunitným systémom alebo osoby s infekčnými chorobami.
  • Po čistení zubov kefku dôkladne opláchnite pod tečúcou horúcou vodou a odstráňte zvyšky zubnej pasty, nečistôt a prípadných zvyškov potravy. Straste prebytočnú vodu. Kefku uložte vo vzpriamenej polohe a nechajte ju dôkladne vyschnúť.
  • Ak je v držiaku viac ako jedna zubná kefka, kefky by sa nemali navzájom dotýkať, aby sa zabránilo kontaminácii.
  • Nepoužívajte kryty na zubné kefky, ani ich neskladujte v uzatvorených puzdrách. Uzatvorené  vlhké prostredie je priaznivé pre rast mikroorganizmov. Kefky by sa tiež nemali skladovať v uzatvorených skrinkách alebo zásuvkách.
  •  Zubnú kefku meňte aspoň každé 3 – 4 mesiace. Kefky na zuby sa opotrebúvajú rýchlejšie v závislosti na faktoroch, ktoré sú pre každého jedinečné. V prípade potreby vymeňte kefku skôr, napr. ak sú jej štetiny rozstrapkané. Detské zubné kefky treba vymeniť častejšie ako u dospelých.
  •  Po chorobe si zubnú kefku vždy vymeňte.

TIP: Namočte zubnú kefku asi 5 minút raz za týždeň do dezinfekčnej ústnej vody alebo roztoku 3 % peroxidu vodíka (1 diel peroxidu do 4 dielov vody). Medzizubné kefky namáčajte 3 minúty. Tak zničíte prípadné choroboplodné zárodky a baktérie. Roztok vylejte. Ak ste chorí, robte to po každom čistení.

zubne kefky curaprox

Musíte zubnú kefku dezinfikovať?

Dezinfekcia nie je nutná. Metódy údržby zubnej kefky uvedené vyššie úplne postačujú. Aj keď existujú dôkazy, že na zubnej kefke sa množia baktérie, žiadna štúdia nepreukázala, že umývanie zubnej kefky antibakteriálnym prípravkom, dezinfekciou alebo vystaveniu UV žiareniu v špeciálnych čističkách, eliminovalo mikroorganizmy lepšie, ako pri umytí pod tečúcou vodou a dôkladnom vyschnutí. Ak sa rozhodnete pre použitie dezinfekcie, vyberajte bezpečný výrobok bez zbytočných chemikálií. Taktiež by ste mali pravidelne kontrolovať opotrebenie kefky a zvážiť výmenu častejšie, ak je odporúčané.

Zubná kefka nepatrí do umývačky ani mikrovlnnej rúry

Niektoré metódy čistenia a dezinfekcie zubnej kefky, vrátane vyvárania, použitia umývačky riadu alebo mikrovlnnej rúry, môžu kefku poškodiť, a tak znížiť alebo znemožniť jej používanie. Výrobcovia zväčša zubné kefky nenavrhujú, aby takéto čistenie vydržali.

Chorý člen rodiny a ľudia náchylní na choroby

Aj keď nie sú k dispozícii dostatočné klinické dôkazy, že baktérie na zubných kefkách priamo ovplyvňujú zdravie ústnej dutiny, je vhodné použitie zdravého rozumu pre situácie, kedy môžete byť vystavení vyššiemu riziku infekcií alebo opakovaným mikrobiálnym infekciám. Príkladom môže byť situácia, kedy člen rodiny, s ktorým žijete v spoločnej domácnosti, má ochorenie, ktoré môže byť prenosné krvou alebo slinami alebo má narušený imunitný systém alebo nízku odolnosť voči infekcii, kvôli chorobe, chemoterapii, ožarovaniu, atď.

Taktiež ľudia, ktorí sú náchylnejší k infekciám, by mali zvýšiť opatrnosť, aby sa zabránilo vystaveniu organizmu mikroorganizmom spôsobujúcim choroby.

Medzizubné kefky

Zásady údržby pre zubné kefky, ktoré sme uviedli, rovnako platia aj pre medzizubné kefky. Len výmenu je treba urobiť už po 10 dňoch používania, pretože medzizubné kefky sú jemné, ľahko sa opotrebúvajú a deformujú.

tepe medzizubne kefky interdental brushes