Jednozväzková zubná kefka – funkcie a výhody

jednozvazkova zubna kefka

Jednozväzkovou zubnou kefkou vyčistíte každý zub zvlášť. Trvá to dlhšie, no chrup zbavíte nečistôt dôkladne bez použitia zubnej pasty. Je dobrá pre ľudí, ktorí majú krivé zuby, osmičky, implantáty, fixné strojčeky a mostíky.

Čo je jednozväzková zubná kefka a načo slúži?


Jednozväzková zubná kefka
 alebo „single“ zubná kefka pozostáva zo špeciálne usporiadanej malej skupiny veľmi jemných štetín, ktoré sú prichytené na rukoväť. Pre lepšiu manipuláciu býva rukoväť smerom k štetinkám zúžená a zahnutá. Štetinky sú väčšinou v dvoch dĺžkach 6 a 9 milimetrové.

– 6 milimetrov dlhé štetinky sú ideálne pre čistenie jednotlivých zubov a gingiválneho sulkusu (gingiválnej ryhy), čo je žliabok medzi ďasnami a zubom.

– 9 milimetrov dlhé štetinky sú ideálna pre čistenie implantátov, brekiet (zámkov fixného strojčeka) a fixných ortodontických aparátov.

Kto by mal používať jednozväzkovú zubnú kefku?

Je ideálna pre čistenie oblasti úst, ktoré sú ťažko dostupné (zadné osmičky), vrátane oblasti okolo ortodontických aparátov, koruniek, mostíkov a implantátov.

Jednozväzková kefka dôkladne a jemne čistí odhalené zubné krčky, a tak pomáha ľudom, ktorí trpia ustupujúci ďasnami alebo paradentózou.

Jednozväzková kefka je výbornou pomôckou pre ľudí, ktorí majú krivé zuby.

Jednozväzková kefka je ideálna pre deti, ktorým rastú zadné stoličky.

Taktiež by nemala chýbať vo výbave žiadneho perfekcionistu. Vyčistenie každého zubu samostatne je jedným z najúčinnejších postupov pre ústnu hygienu.

Curaprox 1006 Single jednozv�zkov� zubn� kefka Blue & Green (Curen Filaments)

Nahradí jednozväzková kefka bežnú zubnú kefku?

Jednozväzkové kefky nie sú určené ako náhrada štandardnej zubnej kefky, ale mali by byť použité spolu so zubnou kefkou, medzizubnou kefkou alebo zubnou niťou.

Prečo štandardná zubná kefka nestačí?

Bežná zubná kefka nie je schopná dosiahnuť do mnohých malých a ťažko dostupných miest v ústach.  Najmú ortodontické aparáty a implantáty vyžadujú dôkladnú kontrolu plaku. V takýchto prípadoch, jednozväzkové kefky sú vhodnejšie a účinnejšie.

Ako sa používa jednozväzková kefka?

Jednozväzková zubná kefka sa používa bez zubnej pasty. Nasmerujte štetinky jednozväzkovej kefky pozdĺž línie ďasien proti povrchu, ktorý má byť vyčistený.  Potom môžete buď:

•  Jemne pritlačiť, aby sa štetinky mierne roztiahli a vibrovať štetinkami pre čistenie okolo ortodontického strojčeka.

•  Jemne pritlačiť, aby sa štetinky mierne roztiahli a posúvať štetinky v malom kruhovom pohybe na čistenie implantátov.

•  Jemne pritlačiť, aby sa štetinky mierne roztiahli a stierať štetinkami pozdĺž línie ďasien k čisteniu zubov umiestnených v zadnej časti úst.

Ako často a kedy treba používať jednozväzkovú kefku?

Jednozväzkovú zubnú kefku použite aspoň raz denne, najlepšie večer po vyčistení zubov štandardnou zubnou kefkou, ak vám dentálna hygienička alebo zubný lekár neurčí inak.

  1. Single kefku som začal používať pred rokom hlavne na zuby múdrosti . Bál som sa, že sa mi skazia a budú mi ich musieť vytrhávať, preto som v čistení začal byť taký usilovný :) Musím uznať, že zuby sú stále v super stave :)

  2. To aj tieto mini jednozväzkové zubné kefky musím meniť tak často ako normálnu kefku?

    • Ja ju mením vždy, keď mám pocit, že už je opotrebovaná a nečistí tak dobre. Či je to mesiac alebo dva nesledujem.