Ako sa kedysi čistili zuby

ako si kedysi cistlili zuby

Ako a čím sa kedysi čistili zuby? Kto vymyslel prvú zubnú kefku? Kedy sa objavila elektrická zubná kefka?

História zubných kefiek

Nástroje na čistenie zubov sa vyskytovali už 3500-3000 pred n. l. u Babylončaniov a Egypťanov, ktorí využívali na čistenie zubov vetvičku s rozstrapkaným koncom. Okolo 1600 pred n. l., Číňania vyvinuli „žuvacie tyčinky“, ktoré boli vyrobené z vetvičiek aromatických stromov pre osvieženie dychu. Vynález prvej zubnej kefky sa pripisuje tiež Číňanom v 15. storočí. Používali prírodné prasacie štetiny pripevnené na bambusovú rukoväť. Z Číny sa tento vynález dostal do Európy, kde bola zubná kefka vyrábaná s jemnejšími štetinami a niekedy aj s perím.

Prvú zubnú kefku z dizajnom, ktorý sa približuje dnešnému vyrobil William Addis v Anglicku okolo roku 1780 – rukoväť bola vyrobená z kosti hovädzieho dobytka a kefka z prasacích štetín. V roku 1844 bola navrhnutá prvá kefka s tromi radmi štetín.

Prírodné štetiny boli jediným zdrojom štetín až do doby vynájdenia nylonu. Nástupom nylonu v roku 1938 sa začala vyrábať skutočne moderná zubná kefka.
Prvý elektrická zubná kefka bola vyrobená v roku 1954 Dr. Philippem G. Woogom pre firmou Brox SA vo Švajčiarsku.

V súčasnej dobe, ako manuálne tak elektrické zubné kefky existujú v mnohých tvaroch a veľkostiach a sú zvyčajne vyrobené z plastovej tvarovanej rukoväte s pogumovanými miestami pre lepšie uchopenie a nylonových štetín rôznej tvrdosti. Hlava kefiek na zuby sa vyrába od veľmi malej pre malé deti po väčšie pre staršie deti a dospelých, v rôznych tvaroch, ako je obdĺžnikový, podlhovastý alebo oválny.

Počas svojej dlhej histórie sa kefka na zuby stala vedecky navrhnutým nástrojom s využitím moderného ergonomického dizajnu a bezpečných hygienických materiálov, ale základné princípy pre zubné kefky sa od čias Egypťanov a Babylončanov takmer nezmenili – rukoväť pre uchytenie a štetiny na čistenie zubov.

historia zubnej kefky

História zubnej pasty

Všetky staroveké národy používali rôzne prostriedky na čistenie zubov oveľa skôr než boli vynájdené primitívne zubné kefky. Staroveké zubné pasty boli používané z rovnakých dôvodov, ako dnes – udržať zuby a ďasná čisté, bielenie zubov a osvieženie dychu. Zložky starých zubných pást však boli veľmi odlišné a rôznorodé. Používal sa prášok z volských kopýt, popola a spálených vaječných škrupín, rozomleté kosti a schránky ustríc. Pre potlačenie zlého dychu sa používali rozomleté aromatické bylina alebo dreviny. Číňania pridávali aj ženšen a soľ.

Vývoj moderných zubných pást bol započatý v roku 1800. Na trh prišla verzia, ktorá obsahovala mydlo a kriedu. Obľúbené boli najmä zubné prášky. V roku 1873 firma Colgate začala masovú výrobu zubnej pasty, najskôr v nádobkách a v roku 1890 v tube.

Až do roku 1945 zubná pasta obsahovala mydlo. Neskôr bolo mydlo bola nahradené inými zložkami, ako je napríklad laurylsulfát sodný, bežná súčasť dnešnej zubnej pasty.

V druhej polovici dvadsiateho storočia boli vyvinuté moderné zubné pasty na pomoc, prevenciu alebo liečbu špecifických zubných chorôb a stavov, ako je citlivosť zubov. Fluoridové zubné pasty  sa začala vyrábať v roku 1914. Neskôr sa začali vyrábať zubné pasty s veľmi nízkou abrazivitou, aby pomohli zabrániť problémom spôsobeným príliš horlivým čistením.

Najnovšie pokroky vo vývoji zubných pást zahŕňa bieliace zubné pasty a zubné pasty s obsahom triclosanu, ktorá poskytuje dodatočnú ochranu pred zubným kazom, ochoreniu ďasien, plaku, zubnému kameňa a zápachu z úst.

Dnešné bežné zubné pasty typicky obsahujú fluorid, farbivá, príchute, sladidlá, ako aj zložky, ktoré umožňujú, aby bola zubná pasta hladká a penivá.

historia zubnej pasty

Ako sa kedysi čistili zuby na Slovensku

Ešte v 70. rokoch 20. storočia zomierali starí ľudia úplne bezzubí, pretože zubnej hygiene sa nevenovala príliš veľká pozornosť. Zubnú kefku a pastu na slovenský vidiek priniesli tí, ktorí sa vracali zo služby v meste alebo z práce v zahraničí, prípadne vojaci. Dovtedy sa zuby umývali popolom, ktorý sa naberal na vlhkú handričku. Na umývanie zubov sa používala aj soľ, prípadne čerstvé listy šalvie, ktorými sa zuby stierali. K prirodzenej starostlivosti o chrup patrilo aj jeho čistenie jedením jabĺk alebo sudovej kapusty.

  1. Aj dnes takmer všetci starí ľudia zomierajú bezzubí. Pravdepodobne sme v zubnej starostlivosti príliš nepokročili.