Stonkový zeler: prírodná zubná niť

stonkovy zeler prirodna zubna nit

Zelenina a ovocie, ktoré sú pevné a chrumkavé, pomáhajú chrániť vaše zuby! Súčasťou každého režimu zdravého stravovania je zelenina skvelý spôsob, ako zvýšiť svoju starostlivosť o zuby v situáciách, kedy si nemôžete vyčistiť zuby.

Stonkový zeler: prírodná zubná niť 

Väčšina surovej, čerstvej zeleniny a tvrdeného ovocia sú dobré pre zuby, pretože ich vláknitý charakter vyžaduje veľa žuvania, čo spôsobuje produkciu slín. Sliny prirodzene neutralizujú kyseliny z jedla a obsahujú minerály, ktoré remineralizujú zuby. Stonkový zeler je veľmi prospešný rastlinný materiál pre zubné zdravie, pretože sa rozpadá na vláknité pramene, ktoré prirodzene čistia zuby. Preto sa stonkovému zeleru hovorí prírodná zubná niť!

Stonkový zeler a ostatná tvrdá zelenina a ovocie, vzhľadom na zloženie nášho bežného jedálnička, síce nenahradí pravidelné čistenie zubov, ale je perfektným spôsobom, ako si udržať čisté zuby napríklad po obede v práci, škole alebo na cestách.

jablka

Britský vedci urobili výskum s dvomi skupinami detí. Jedna skupina mala z úlohu po jedle zjesť jedno surové jablko. Bolo preukázané, že žutie jabĺčka stimulovalo tkanivá ďasien, zvýšilo produkciu slín, ktoré podporovali čistenie zubov a optimálne posilňovalo čeľustné svaly. Výskum preukázal, že deti, ktoré zjedli po jedle jablká, mali oveľa zdravšie ďasná a menej kazov ako deti, ktoré si zuby iba čistili bežným spôsobom. Dr. Maury Massler, profesor detského zubného lekárstva, hovorí, že najlepší spôsob čistenia zubov a ďasien nie je drsné čistenie zubnou kefkou alebo chemické zubné pasty, ale konzumácia potravín, ktoré sú prirodzenými čistiacimi prostriedkami pre zuby, ako dužinaté čerstvé surové ovocie a zelenina. Je pravdepodobné, že práve skladba stravy je odpoveďou na otázku, prečo niektoré primitívne národy majú krásne zuby bez toho, aby si ich pravidelne čistili zubnou kefkou a zubnou pastou.