Zdravé ústa = zdravé celé telo

zdrave biele zuby

Zdravie zubov a ďasien má vplyv na zdravie celého tela. Veľa ľudí si uvedomuje negatívny vplyv baktérií na zdravie ústnej dutiny, ale vplyv tých istých baktérií na celkové zdravie je už menej známy. Viete, ako ústa ovplyvňujú vaše celkové zdravie?

Škody napáchané ochoreným ďasien nekončia v ústach

Negatívny dopad ochorenia ďasien presahuje ústa, pretože ochorenie ďasien je aktívna bakteriálna infekcia, ktorá má pomocou krvného obehu prístup do celého tela! Baktérie, ktoré spôsobujú ochorenie ďasien, tak môžu kolonizovať ďalšie časti tela.

Vedeli ste, že usadeniny baktérii v plaku v ústach sú rovnakého typu, aké boli nájdené na stenách artérií u ľudí trpiacich srdcovými chorobami? Baktérie z úst sa presúvajú cez krvné riečisko, takže to dáva zmysel. Ochorenie ďasien niekoľko násobene zvyšuje zdravotné komplikácie a riziko vzniku mnohých závažných chorôb. Toto hovoria oficiálne štatistiky:

Mŕtvica

300 % zvýšené riziko

Riziko cievnej mozgovej príhody je 2 1/2 krát vyššie u ľudí s infekciou parodontu;  ošetrenie infekcie parodontu predstavuje ďalší spôsob, ako predchádzať cievnym mozgovým príhodám.  ~ Stroke, 1997, 28: 1724-1729: Grau, et.  al.

Srdcové choroby

72 – 168 % vyššie riziko

Pacienti s paradentózou majú aj po zohľadnení všetkých ostatných faktorov o 72 % väčšiu pravdepodobnosť ochorenia na ischemickú chorobu srdca. Pravdepodobnosť úmrtia je u nich až 2,12 krát častejšia. ~ British Medical Journal, 1993;  Loesch, et.  al.Riziko rozvoja porúch srdca bola u tých, ktorí mali parodontálnu infekciu vyššia o 168 %.  ~ Compendium, jeseň 1999, a kol.  al.

Predčasný pôrod

700 % zvýšené riziko

Pravdepodobnosť spontánneho predčasného pôrodu je sedemkrát vyššia, ak je prítomná závažná infekcia parodontu. Parodontálne infekcie môže byť škodlivé pre matku a plod, ako fajčenie a alkohol.  ~ Compendium, Fall, 1999;  Offenbacher, et. al.

Rakovina ústnej dutiny

400 % zvýšené riziko

U pacientov s vážnym ochorením parodontu je dvojnásobné riziko na prekancerózne lézie a štvornásobné riziko, že dostanú ústne nádor akéhokoľvek druhu, ako v porovnaní s ľuďmi so zdravými ďasnami ~ State Univ.  NY, Buffalo, marec 2003

Diabetes

zvýšené riziko

Liečba infekcie parodontu znižuje hladinu glykovaného hemoglobínu, čím dôjde k zlepšeniu metabolickej kontroly diabetes mellitus.  ~ Ochorenie parodontu a ľudské zdravie Symposium, Univ.  Severnej Karolíny, 1997

Artritída

zvýšené riziko

Jedinci s reumatickou artritídou majú väčší výskyt pokročilých foriem infekcie parodontu, a naopak. RA je chronické zápalové ochorenie s nápadne podobnými vzormi deštrukcie tkaniva ako paradentóza.  ~ J. Clin Periodontol, 2000: 27: 267-72;  Mercado, et.  al.

Aspiračná pneumónia

zvýšené riziko

Nakazenie je prostredníctvom vdýchnutia sekrétov z úst, ktoré obsahujú patogénne mikroorganizmy, ktoré môžu infikovať dolné dýchacie cesty a spôsobiť pneumóniu.  ~ Choroba a ľudské zdravie Symposium, Univ of North Carolina, 1997

 

Baktérie, kolonizujúce ústa ako svoju základňu, sú schopné krvou postupovať ďalej do tela, a tak pomaly ale isto nahlodávať vaše zdravie a otravovať celý telesný systém. To, čo robia v ústach, „ujedajú“ ďasno a kosť, ktoré držia zuby, robia aj v tele – ničia mäkké aj kostné tkanivá. Dokonca bolo preukázané, že dokážu zabíjať biele krvinky. Taktiež treba brať do úvahy, že vylučujú do tela toxíny. Takže, prvým rizikovým faktorom sú škody, ktoré baktérie z úst páchajú v celom tele. Druhým rizikom je to, ako telo reaguje na chronické bakteriálne napadnutie.

Ako telo reaguje na bakteriálnu infekciu?

Jedným zo spôsobov, ako sa telo s infekciou snaží vysporiadať je, že v danej oblasti rozvinie zápal, aby tak zvýšilo prietok krvi a počet bielych krviniek, ktoré majú s infekciou bojovať. Opuchnuté a bolestivé ďasná, krvácanie pri čistení alebo používaní dentálnej nite, sú jasné známky aktívnej bakteriálnej infekcie v ústach.

Chronická infekcia = chronický zápal

V prípade chronickej infekcie ďasien a následnej infekcie organizmu snaha bojovať proti infekcii vytvára stav chronického zápalu. Chronický zápal je živnou pôdou všetkých ochorení modernej spoločnosti, od artritídy a cukrovky k vzniku srdcových ochorení a rakoviny. Ochorenie ďasien je jednou z hlavných ciest, na ktoré sa napája a ďalej rozvíja množstvo ochorení.

„Vyriešenie zdravotných problémov v ústach, dokáže zvýšiť šancu na vyliečenie rakoviny až o 50 %.“ Burton Goldberg, znalec v odbore alternatívnej medicíny