Ako používať medzizubnú kefku

medzizubne kefky tepe

Medzizubná kefka musí byť malým rotačným pohybom ľahko umiestnená medzi zuby. Príliš tenké nevyčistia poriadne, príliš hrubé sa pri silnom tlaku ohýbajú, preto je dôležité vybrať vhodnú veľkosť medzizubných kefiek a naučiť sa správnu techniku ich používania.

Ako používať medzizubnú kefku

1. Vyberte si najväčšiu veľkosť, ktorá sa do medzizubného priestoru zmestí bez použitia sily. Správna veľkosť by mala vyplniť medzizubný priestor, ale ľahko. Zlaté pravidlo pri používaní medzizubných kefiek je NETLAČIŤ! Ak kefka neprechádza, skúste menšiu. Ak pri pokuse použiť kefu v medzizubnom priestore pocítite odpor na kefke, STOP a skúste menšiu veľkosť. Prípadne vráťte kefku späť a skúste iný uhol. Odpor totiž môžete cítiť nielen preto, lebo kefka príliš veľká (najmä, ak vám ju odporučil zubár alebo dentálny hygienik), ale aj preto, že máte zlý uhol.

2. Pre lepšiu manipuláciu pozerajte do zrkadla. Ľahkým tlakom zaveďte v 90° uhle kefku medzi zuby. Dávajte pozor, aby sa drôtik nezohol. Niekedy mierne ohnutie alebo zakrivenie drôtiku umožní lepší uhol pre vloženie, hlavne pri zadných zuboch, ale potrebný sklon drôtika nastavte rukami ešte pred vložením do úst. Ak už drôtik zohnete, nenarovnávajte ho, aby sa kefka zbytočne neničila, ale takto nastavenú medzizubnú kefku používajte na zadné zuby.

3. Vhodne zvolená veľkosť kefky a správne zavedená by sa mala dotýkať každej strany trojuholníkového tvaru medzizubného priestoru (zub – ďasno – zub). Takmer určite potrebovať niekoľko veľkostí medzizubných kefiek, ktoré vám umožnia vyčistiť všetky medzizubné priestory.

tepe medzizubne kefky velkosti

Po istom čase používania medzizubných kefiek si môžete všimnúť, že kefka menej vypĺňa medzizubný priestor a je potrebné vymeniť ju za väčšiu. To je známkou toho, že ustúpil opuch, ktorý je súčasťou zápalového procesu. Znižovanie opuchu znamená, že zápal sa zlepšuje. Medzizubná kefka teda nezväčšila medzeru medzi zubami, ale opuch, ktorý vypĺňal priestor medzi zubami ustúpil a medzera je presne taká, aká má byť.

4. Pohybujte kefkou niekoľko krát sem a tam v priestore medzi zubami, medzi implantátmi, korunkami a mostíkmi. (Pri implantátoch sa odporúča použiť medzizubnú kefku, ktorá má drôtik potiahnutý plastom, pretože nepotiahnutý drôtik môže implantát poškriabať, a tak vytvoriť ryhy, v ktorých sa darí baktériám.) Ortodontickí pacienti môžu tiež používať medzizubné kefky na vyčistenie priestoru medzi drôteným oblúkom a zubami.

5. Kefku pri čistení priebežne oplachujte pod vodou.

6. Medzizubnú kefku po použití opláchnite a dôkladne osušte. Ak ju nosíte pri sebe, nezabudnite na vrchný ochranný kryt.

Prečítajte si viac zaujímavých informácií o medzizubných kefkách.