kola kazi zuby

Aj vy pijete každý deň kolové nápoje? Pozrite si šokujúce video, ako kyselina fosforečná, ktorá je bežnou prísadou kolových nápojov a malinoviek, ničí zuby. Aby sa zamaskovala a vyrovnala odporná kyslá chuť kyseliny fosforečnej, pridáva sa do nápojov veľa, veľa cukru. Skaza pre vaše zuby zaistená.

Ako kyseliny ničia zuby

Ak zjete alebo vypijete niečo kyslé, nejakú dobu trvá, kým sliny postupne vrátia pH v ústach do normálu. Väčšina plôch vnútri úst, je uspôsobená tak, aby boli v bezpečí pri normálnej kyslosti. Príliš časté, či vo veľkých množstvách prijímané kyslé potraviny alebo nápoje, môžu narušiť správnu činnosť úst. Napríklad enzýmy v ústach, ktoré začínajú trávenie potravy neprežijú, ak sú ústa príliš kyslé, takže trávenie prestane pracovať.

Kyslé potraviny a nápoje zmäkčujú a demineralizujú zubnú sklovinu. Zubná sklovina je vrchný tvrdý povlak zubov, ktorý chráni zuby pred všeobecným poškodením a pred zubným kazom. V zubnej sklovine nie sú žiadne živé bunky, takže ak sa raz zničí, nikdy nenarastie späť. Najhoršie je celodenné usrkávanie kolových nápojov, kedy sliny nemajú potrebný čas (asi 20 minút) na vytvorenie normálneho pH v ústach.

Takže, čo to znamená?  No, je to všetko o rovnováhe

Ak potraviny alebo nápoje obsahujú príliš veľa kyselín, potom začnú ovplyvňovať zuby a trávenie. Občasný pohár koly môže byť v poriadku za predpokladu, že to nie je jediná vec, ktorú počas dňa pijete. Ale, musíte sa spýtať sami seba, či nápoje, ako kola je natoľko chutná, aby to stálo za zničené zuby. A nehovoríme tu o veciach, ktoré si začnete všímať v 60 alebo 70 rokoch. Účinky začnete pozorovať okolo 25 alebo 30 rokov – citlivé zuby a náchylnosť na kazy. (Určite ste už počuli, ako sa niekto sťažuje, že si zuby čistí o sto šesť a stále má kazy.) Pokiaľ sa ani vtedy nespamätáte, pravdepodobne o zuby prídete.

Zaujímavé fakty

  • Informácia o skutočnom množstvo kyseliny fosforečnej použitej v nápojoch, je obsahom výrobného tajomstva, a teda pre verejnosť táto informácia nie je k dispozícii.
  • Kyselina fosforečná sa označuje aj ako E338.
  • pH vody je 7.  pH Coca-Coly je 2,525, teda mierne vyššia ako u kyseliny v batériách.
  • Erozívny potenciál kolových nápojov je už po prvých troch minútach pitia 10 krát väčší ako ovocných štiav.
  • Kyselina fosforečná je kyselina (nízke pH), a keď je v kontakte so zubami, sklovina začína mäknúť, čo vedie k citlivosti zubov a k vzniku zubného kazu. Avšak, iróniou je, že kyselinu fosforečnú je možné nájsť aj v zubnej paste a v bieliace prípravkoch na zuby! Kyselina fosforečná naleptá a odstráni vonkajšie škvrny na sklovine a po čase sliny zuby remineralizujú. Podmienkou však je, aby boli sliny bohaté na minerály, ktoré sa do slín dostávajú z kvalitnej stravy. Uistite sa, že ste si po čistení zubov vypláchli ústa!

Ako prebiehal experiment

Výskum bol prevádzaný v Natural News Forensic Food Labnie. Výsledky nie sú žiadnym spôsobom upravované. Kyselina použitá v tomto experimente je 85% čistá kyselina fosforečná, rovnaký druh kyseliny, ako sa používa v nealkoholických nápojoch a limonádach.  Žiadne iné kyseliny neboli v tomto experimente použité. Tieto výsledky sú reprodukovateľné v akomkoľvek vedeckom laboratóriu.

Zuby, použité v experimente, pochádzajú z divokého kanca, ktorý bol nájdený uhynutý v prírode. Kančie zuby sú takmer totožné s ľudskými zubami z hľadiska štruktúry, fyziológie a elementárneho zloženia.

Ich tvrdosť a odolnosť, sú v skutočnosti vyššie, než väčšina ľudských zubov dnešnej modernej spoločnosti (pretože divoké prasatá majú oveľa lepšiu výživu než väčšina súčasných ľudí, ktorí konzumujú živiny vyčerpané, spracované potraviny plné toxických látok).

Kančie zuby boli pred experimentom úplne neporušené. Po dobu 12 hodín sa máčali v 85% roztoku kyseliny fosforečnej. Táto koncentrácia kyseliny fosforečnej je oveľa vyššia, ako koncentrácia bežne používaná v kolových nápojoch a malinovkách, takže účinky sú viditeľné rýchlejšie.

Zdroj:naturalnews.com

  1. Kyselina fosforečná kradne z tela vápnik. Nápoje obsahujúce kyselinu fosforečnú vedú aj k strate kostnej hmoty.