Prečo používať medzizubné kefky?

medzizubna kefka curaprox

Prečo je to tak dôležité, čistenie priestorov medzi zubami? Čo sú medzizubné kefky a kde sa používajú? Akú veľkosť medzizubných kefiek používať? Ako často by sa mali medzizubné kefky používať? Ako dlho medzizubné kefky vydržia a ako sa o ne starať? Čo mám robiť, keď mi po použití medzizubnej kefky krvácajú ďasná?

Prečo je to tak dôležité, čistenie priestorov medzi zubami?

Ale ja som čistiť zuby, tak prečo si musím vyčistiť priestor medzi zubami? Pretože zubná kefka nedočiahne do medzier medzi zubami. Medzera medzi zubami skrýva asi 40% povrchu zuba, ale tvorí sa tu asi 80% problémov, ktoré sú s počiatku nebolestivé, a tak prebiehajú bez povšimnutia. Primerané čistenie medzizubných priestorov, kde nedosiahne zubná kefka, je nevyhnutné, ak chcete predísť zubnému kazu a ochoreniu ďasien, ktoré spôsobuje stratu zubov a ďalšie zdravotné komplikácie spôsobené postupom infekcie do krvného riečišťa.

Čo sú medzizubné kefky a kde sa používajú?

Medzizubné kefky sú malé valcovité alebo kužeľovité kefky, ktoré môžete vložiť do medzier medzi zubami na čistenie ťažko prístupných miest, ako je okolie ortodontického strojčeka alebo dláh. Zubné implantáty tiež potrebujú osobitnú starostlivosť, rovnako ako mostíky. Medzizubné kefky sa vyrábajú v rôznych veľkostiach, tvaroch a kvalite. Sú veľmi šetrné a jemné, takže pri silnom tlaku sa ohýbajú, čo zamedzuje poškodeniu ďasien a zubov. Väčšina z nich je vyrobená s krátkymi úchytmi, ktoré sú skladné a nenápadné pre použitie po celý deň. Niektoré verzie sú vyrobené s dlhšími úchytmi a výmennými hrotmi kefiek.  Úchyty v tvare L sú vhodné pre čistenie zadných medzizubných priestorov. Lepšie značky majú drôty potiahnuté plastom, čo je šetrnejšie k citlivým zuby a bezpečné na používanie po zubné implantáty.

Akú veľkosť medzizubných kefiek používať?

Zložitá otázka s jednoduchou odpoveďou: Najväčšiu, ktorá sa zmestí. Správne dimenzovanie je nevyhnutné pre maximálnu účinnosť. V prípade, že kefa je príliš malá, nebude tak efektívna. Avšak, ak je to príliš veľká, neprestrčí sa medzi zuby, pri silnom tlaku sa ohne sa, a tak sa nebude dať použiť. Pri 32 zuboch môže byť až 30 rôznych veľkostí medzizubných priestorov. Najlepšie je nájsť dve rôzne veľkosti, jedna pre menšie priestory a jedna pre väčšie. Ak si nie ste istý, opýtajte sa svojho zubára alebo dentálnej hygieničky, akú veľkosť by vám odporučil, alebo si zakúpte balenie, ktoré obsahuje mix veľkostí a vyskúšajte, ktorá vám najviac vyhovuje. Vložte najmenšiu veľkosť do medzizubného priestoru a pokračujte s výmenou za väčšiu veľkosť, kým sa kefa pohodlne vojde medzi zubami, bez toho, aby ste silno tlačili.

tepe medzizubne kefky velkosti

Ako často by sa mali medzizubné kefky používať?

Použite ich tak často, ako potrebujete, a to najmä ak máte medzi zubami uviaznuté jedlo. Odporúčané je použiť medzizubné kefky najmenej raz denne, najlepšie večer, po čistení zubov zubnou kefkou. Ak chcete, môžete tiež na štetinky medzizubnej kefky naniesť špeciálny gél. Nepoužívajte zubnú pastu, ktorá obsahuje abrazíva!

Ako dlho medzizubné kefky vydržia a ako sa o ne starať?

Všeobecne v rozmedzí od troch dní do dvoch týždňov, v závislosti na tom, ako často ich používate, a samozrejme, od kvality kefiek. Všeobecne sa odporúča vymeniť medzizubnú kefku po týždni používania.  Rovnako, ako bežné kefky, sa dajú umyť a opätovne používať, až kým sa nezhorší kvalita štetín alebo sa neskrúti a neoslabí drôtik. Hoci a môže zdať používanie medzizubných kefiek drahé, v porovnaní s cenou za liečbu zubov a ďasien sa určite vyplatí.

Starostlivosť o medzizubné kefky je obdobná ako o zubné kefky – po použití umyť, vysušiť a odložiť na suché miesto. Na rozdiel od zubnej kefky sa odporúča používať kryt, ktorý je vhodný najmä ak ju chcete nosiť zo sebou.

Čo mám robiť, keď mi po použití medzizubnej kefky krvácajú ďasná?

Nebuďte znepokojení, krvácanie behom týždňa prejde. Krvácanie je zvyčajne spôsobené už existujúcim zápalom ďasien, ktoré spôsobuje oslabenie ciev. Základnou príčinou tohto krvácania je nedostatočné odstránenie plaku v dôsledku neefektívneho čistenia zubov. Hneď ako odstránite plak,  odstránite aj zdroj problému. Ďasná sa začnú uzdravovať a prestanú krvácať. Ak krvácanie trvá viac ako týždeň, poraďte sa so svojím zubárom alebo dentálnou hygieničkou, pretože môžete potrebovať na odstránenie problému odbornú pomoc.

Pozrite si video návod, ako sa správne používajú medzizubné kefky.