Citlivé zuby – môže za to zubná pasta?

co pomaha na citlive zuby

Sťažnosť na citlivé zuby zubári počujú veľmi často. Jednou z príčin môže byť nesprávna zubná pasta. Všetci chceme mať krásne biele zuby, a preto mnohí z nás siahajú po bieliacich zubných pastách, nevediac, že tie obsahujú veľmi agresívne abrazívne častice, ktoré pravidelným používaním nadmerne obrusujú zuby, ktoré sa stávajú citlivými.

Citlivé zuby – môže za to zubná pasta?

Prvým riešením pre citlivé zuby je určite zmeniť zubú pastu

Výrobcovia zubných pást sú povinný pravidelne merať abrazivitu svojej zubnej pasty. Je to nevyhnuté, aby bola zubná pasta uvedená na trh, ale zvyčajne táto informácia nie je zahrnutá do reklamy. (Asi si všetci domyslíme prečo). Hodnota abrazivity sa vyjadruje skratkou RDA.

Ako môže zubná pasta poškodiť zuby

Najskôr sa pozrime aký tvrdý je zub. Na hodnotenie tvrdosti kryštalickej štruktúry (vrátane zubov) sa používa Moshova stupnica tvrdosti. Napríklad diamant má 10, sklo 5. Tvrdosť zubnej skloviny podľa Moshovej stupnice je 5, pričom tvrdosť dentínu je 2,5. Jedlá sóda (hydrogénuhličitan sodný) má stupeň tvrdosti 2,5 a hodnotu RDA 7. To znamená, že zubná pasta s vyššou hodnotu RDA ako 7 má potenciálnu schopnosť zbrusovať dentín.

Prečo je dôležitých prvých 20 sekúnd čistenia zubov

Výskum ukázal, že 50 % abrazívnej sily zubnej pasty sa vyskytuje v prvých 20 sekundách čistenia zubov. Takže miesto, ktorého sa vaša zubná kefka so zubnou pastou dotkne najskôr, býva najviac poškodené. Vidno to napríklad u pravákov, ktorý si začínajú čistiť zuby na ľavej strane. Na tej bývajú zreteľne viditeľné odhalené zubné krčky, podráždené ďasná a citlivejšie zuby.

ustupujuce dasna odhalne citlive krcky zubov

Tvrdé zubné kefky s veľkými hlavami a vysoko abrazívne zubné pasty, ako je napríklad bieliaca zubná pasta Crest Pro-Health (hodnota RDA 189) majú vysoký potenciál napáchať množstvo škôd na zuboch.

Samozrejme je tu mnoho ďalších faktorov, ktoré môžu zvyšovať opotrebovanie dentínu a citlivosť zubov – množstvo zubnej pasty, tvrdosť a veľkosť zubnej kefky, frekvencia čistenia zubov, dĺžka čistenia zubov, sila čistenia zubov, bielenie zubov v poslednej dobe, časté pitie kolových nápojov, sucho v ústach a mnoho ďalších faktorov.
Z vyššie uvedeného vyplýva, že elektrické zubné kefky alebo ultrazvukové striekacie pištole zubnej pasty (pri dentálnej hygiene), výrazne zvyšujú abrazivitu zubnej pasty. To isté by sa dalo povedať o použití neprimeranej sily s manuálnou kefkou.

Curaprox 5460 Ultra Soft zubn� kefky 3 ks Light Green & Blue & Violet (Curen Filaments 0,10 mm)

Zubná kefka by vám mala vydržať 3 mesiace alebo dlhšie. Najlepšia je mäkká s malou hlavou Curaprox 5460 Ultra Soft. Ak máte na zubnej kefke ohnuté štetiny v priebehu pár týždňov, je isté, že pri čistení zubov príliš tlačíte.

Prečítajte si zoznam zubných pást a ich zodpovedajúce hodnoty RDA. Ak presahuje vaša zubná pasta RDA 7 a vy trpíte citlivosťou zubov môžete urobiť jednoduchý test. Na jeden mesiac zmeňte svoju zubnú pastu za menej abrazívnu. V prípade, že citlivosť zmizne, bingo! Práve ste vyriešili problém!