Pravidelné čistenie zubov je veľmi dôležité nielen u dospelých, ale i u detí s mliečnymi zubami, ktoré sú náchylné ku kazom. Fonesova (kruhová) technika čistenia zubov je ľahko zvládnuteľná, a preto vhodná ako prvá metóda čistenia zubov pre deti. Aké sú jej výhody a ako sa správne robí?

Úvod do Fonesova techniky čistenia zubov

Dr. Alfred Civilion Fones bol americký zubár, ktorý bol znepokojený množstvom pacientov, ktorý prídu o zuby následkom zubného kazu a paradentóze. Presvedčený o tom, že dôsledným čistením zubov sa dá znížiť alebo zabrániť strate zubov, sa stal priekopníkom v oblasti ústnej hygieny, a to najmä v oblasti dentálnej hygieny. Založil prvú školu pre dentálne hygieničky a napísal učebné materiály a pomôcky, ktoré sa používajú dodnes. Tiež zaviedol osvetu o domácej ústnej hygiene na školách. V roku 1942 popísal metódu čistenia zubov ako metódu „veľkého kruhu“, ktorá sa skladá najmä z čistenia bukálnej (povrch zuba smerom k lícu) a labiálnej (povrch zuba smerom k perám) strany zubov, ktoré sa robí v oklúzii (so zaťatými zubami), so širokým kruhovým pohybom, aby zahŕňal aj ďasná.

Dr. Fones presadzoval koncept preventívnej stomatológie, ako prvý použil termín „zubná hygienička“ a dnes je známy ako „otec dentálnej hygieny“. V roku 1906 vyškolil svoju sesternicu Irene E. Newman, ktorá sa stala prvou licencovanou dentálnou hygieničkou na svete. Fones tvrdil, že dentálna hygienička nesie hlavnú úlohu vzdelávania ľudí. Musí sa považovať za kanál, cez ktorý prúdia všetky zubárske znalosti o ústnej hygiene k masám. Najväčšiu službu, ktorú môže urobiť, je neustále vzdelávanie verejnosti o ústnej hygiene.

Pre koho je Fonesova technika čistenia zubov vhodná?

Je vhodná pre najmenšie deti a ľudí, ktorí nie sú schopní zvládnuť Bassovu techniku alebo modifikovanú Bassovu techniku čistenia zubov.

Výhody Fonesovej techniky čistenia zubov

Je ľahko zvládnuteľná, a preto vhodná ako prvá metóda čistenia zubov pre deti.

Ako čistiť zuby pomocou Fonesovej techniky

1. Hlavu (vlákna) zubnej kefky držte v horizontálnej polohe a priložte kolmo na zuby.

2. Vonkajšiu stranu zubov čistite naraz cez oba zubné oblúky, t. z. zuby sú zaťaté. Urobte 4 až 5 krúživých pohybov na každom súbore zubov vrátane ďasien. Postupujte od zadných zubov smerom k predným postupne po celkom chrupe.

3. Vnútornú stanu zubov čistite s otvorenými zubami, každý oblúk zvlášť.

4. Žuvacie plochy vyčistite horizontálnymi pohybmi.

Tipy a upozornenia

– Používajte zubnú kefku s väčšou hlavou a mäkkými štetinami, aby masírovala ďasná, ale nezranila ich.

Fonesova technika čistenia zubov je veľmi obľúbená nielen pre svoju jednoduchosť, ale väčšina ľudí, ktorá sa ju naučila v detstve ju používa aj v dospelosti, za čo môže jednoducho zvyk. Pre dospelých je však vhodnejšia modifikovaná Bassova technika.

– Je menej účinnou metódou čistenia zubov.

– Je tu riziko vzniku klinových defektov.

Citácie sú z Wyoming Dental Hygienists‘ Association newsletter, dec. 2007