Zubný prášok Dentie

dentie zubny prasok

Kedysi sa na udržiavanie zdravých zubov s úspechom používali minerálne a rastlinné prášky. Jedným z nich je tradičný japonský zubný prášok nazvaný „Denshi„. Do povedomia ho dostal George Ohsawa (1893-1966), zakladateľ modernej makrobiotiky, ktorý ho začal odporúčať svojim študentom. Dnes si ho môžete kúpiť pod názvom Dentie, alebo si ho skúste jednoducho vyrobiť. Tu je jednoduchý návod.

Zubný prášok Denite

Podporujte zdravie ústnej dutiny všeobecne a je mimoriadne účinní proti baktériám, zápalom ďasien a bolesti zubov. Zanecháva ústa čisté a svieže.

Ingrediencie:

  • 1 stredne veľký baklažán
  • kvalitnú soľ (napr.  morskú alebo himalájsku)

návod na zubný prášok
Postup:
Baklažán umyte, nakrájate na malé kocky a premiešajte zo soľou približne 1:1. Natlačte do zaváraninového pohára a navrch dajte ešte soľ tak, aby boli kocky baklažánu úplne zakryté. Zatvorte a nechajte 3 mesiace odstáť v tme.

baklazan v himalajskej soli
Po troch mesiacoch dajte zmes soli a baklažánu na plech a upečte na plechu bez pečiaceho papiera (ten by sa prilepil a stvrdol a potom by ste museli všetko vyhodiť). Baklažánové kocky musia byť dobre spečené, čím viac, tým lepšie.

pečený baklažán a soľ na zubný prášok dentie

Po vychladnutí všetko pomeľte na mlynčeku na kávu na čo najjemnejší prášok. Hotový prášok presypte do sklenej nádobky odkiaľ si ho budete dávkovať.

Ako používať zubný prášok 

Zubný prášok je jemne abrazívny, preto stačí používať dva krát týždenne. Buďte obzvlášť opatrný, ak máte veľmi citlivé zuby a odhalené zubné krčky. Naneste na veľmi jemnú zubnú kefku a správnou technikou bez prílišného tlačenia si vyčistite zuby alebo naneste na navlhčený prst a jemne si premasírujte ďasná. Ak máte lokálny problém naneste zubný prášok pomocou vatovej tyčinky na postihnuté miesto. Nechajte pôsobiť niekoľko minúť a vypláchnite ústa čistou vodou. Výsledky sú vynikajúce a trvalé. Poteší aj jemný bieliaci účinok zubného prášku Dentie. Trochu zubného prášku Dentie rozmiešaného vo vlažnej vode je výborné kloktadlo proti bolesti v krku.

ako si vyrobiť zubný prášok na čistenie zubov
Vezmite prosím na vedomie: Nepoužívajte Dentie zubný prášok na otvorené rany, pretože by mohlo dôjsť k vniknutiu pod kožou spôsobiť modrastú jazvu.