Čistenie zubov

cistenie zubov zubna kefka curaprox smart

Nový výskum ukázal, že existuje mätúci počet odporúčaných techník čistenia zubov. Výskum, publikovaný v British Dental Journal, ukazuje, ako sa metódy čistenia zubov, odporúčané výrobcami zubných pás a zubných kefiek, líšia od odporúčaní asociácie zubných lekárov.
Štúdia sa zamerala na on-line materiály o čistení zubov od zubných lekárov a zdravotníckych združení spolu s učebnicami o zubnej starostlivosti a zdrojov založených na výskume a poradenstvo poskytované výrobcami zubných pást a kefiek. Výsledky ukázali, že existuje široká rozmanitosť odporúčania o tom, ako si správne čistiť zuby.

Modifikovaná Bassova technika čistenia zubov vyšla ako najčastejšie odporúčaná technika. Bassova technia čistenia zubov je druhá odporúčaná technika čistenia zubov. Treťou odporúčanou technikou je Fonesova technika čistenia zubov.

Väčšina odporúčaní navrhovala čistenie zubov dvakrát denne, ale vyskytli sa aj odporúčania na čistenie zubov trikrát denne.

Ak sa pozrieme na čas potrebný pre vyčistenie zubov, väčšina zdrojov odporúča čistenie po dobu dvoch minút, niektorí dobu dvoch až troch minút a ojedinele tri minúty čistenia zubov.

Nesprávne čistenie zubov zapríčiňuje:
– ustupujúce ďasná
– odhalené krčky zubov
– citlivé zuby
– oslabené zuby

Správne čistenie zubov zahŕňa:
jemnú zubnú kefku
– neabrazívnu zubnú pastu
– techniku čistenia zubov, ktorá odstráni zubný plak

Dr. Nigel Carter z nadácie British Dental, pre BBC povedal, že existuje len málo dôkazov pre uprednostňovanie jednej techniky čistenia zubov pred druhou. Zubní lekári sa vo všeobecnosti zhodujú, že je lepšie, aby sa existujúce návyky čistenia zubov pacienta v prípade potreby iba upravili, skôr než aby sa pacient učil úplne novú techniku čistenia zubov.

Technika čistenia zubov by mala byť jemná, aby nepoškodila ďasná a zuby, ale zároveň účinná, aby odstránila plak a nečistoty. 

Zdroj: dentristry.co.uk

  1. Presne. Než som zistila, ako a čím si mám spravne čistiť zuby, tak som si dôkladne drala ďasná až sa mi odhalili krčky. Samozrejme že som si vyšmirglovala aj tie odhalené krčky zubov. Takže, pozor na to. Najjemnejšia kefka, netlačiť, medzizubná kefka a pastu nedávam vôbec. Zuby v pohode, žiadne kazy :D