Pozor na lieky, ktoré ničia zuby

tetracyklin neziaduce ucinky na zuby

Sú aj v dnešnej dobe predpisované lieky, ktoré vám môžu zničiť zuby? Áno. Kedysi ich bolo podstatne viac, ale aj dnes je dobré dávať si pozor na niektoré antibiotiká a predovšetkým na ich časté a dlhodobé užívanie.

 „Tetracyklínové“ zuby

Kedysi sa bežne predpisoval deťom na zápal pľúc Tetracyklín, ktorý spôsoboval nevratné poškodenie zubnej skloviny, žltnutie zubov a poškodzoval aj rastové chrupavky. Zmeny na zuboch vznikali po užívaní antibiotík tetracyklínového radu v období vývoja zubných tkanív a mineralizácie. Ľahšie formy usadzovania tetracyklínu v zuboch sa prejavovali žlto-hnedým zafarbením skloviny, alebo až aj modro-sivým povrchom zubov. Následne mohlo nastať aj odumretie zuba. Porucha mineralizácie spôsobila, že zuby boli náchylnejšie na kazy. Závažnosť postihnutia zubov bola ovplyvnená aj ochorením, kvôli ktorému bol tetracyklín podaný.

Je časté, že generácia „Husákových detí“ a starší má vo veľkej miere zuby zničené práve Tetracyklínom. O týchto účinkoch Tetracyklínu sa však pred dvadsiatimi rokmi nevedelo, hoci sa tento druh antibiotika používa už od päťdesiatych rokov minulého storočia.

Tetracyklíny (označované aj  TTC) sú širokospektrálne principiálne bakteriostatické antibiotiká. Sú liekom voľby pri infekcii vyvolanej chlamýdiami, na liečbu respiračných infekcií, boreliózy, mykoplazmózy, infekcie v stomatológii, a novšia generácia tetracyklínových antibiotík – Minocyklín – na ťažšie formy akné. Lekári v praxi predpisujú najčastejšie Doxycyklín a Minocyklín.

Pozor na lieky, ktoré ničia zuby – Doxycyklín a Minocyklín

Antibiotiká tetracyklínového typu sa po zistení, že ničí zuby, síce u detí prestali používať, úplne však nevymizli. Sú totiž dôležité a niekedy aj nezastupiteľné napríklad pri liečbe vzdorujúcich chlamýdiových infekcií, kvapavky alebo lymskej boreliózy, kedy sa podávajú pod názvom Doxycyklín. A vo všetkých týchto prípadoch sa antibiotiká berú dlhšiu dobu. Takže dnes si aj dospelí môžu užívaním liekov vážne zničiť zubnú sklovinu a spôsobiť neestetické zažltnutie zubov.

Tablety, ktoré sa skladajú z dvoch dielov, najčastejšie ničia zuby.

Opatrní by mali byť aj tí, ktorým lekár predpíše na ťažkú formu akné Minocyklín. Je preto dobré sa vždy pýtať lekára alebo lekárnika, keď vám dáva antibiotiká, či poškodzujú alebo zafarbujú zuby. Nie že by sa s tým dalo niečo robiť a zabrániť tomu, ale aspoň na to budete pripravení, ak už nebude možné z hľadiska choroby antibiotiká vymeniť za iné.

Dá sa so zubami zničenými antibiotikami niečo robiť alebo tomu predísť?

Odpoveď nie je bohužiaľ priaznivá. Predchádzať sa tomu dá iba tak, že sa takýmto liekom vyhnete. AK už máte poškodené zuby,  je na konzultáciách so zubárom, aké kozmetické úpravy urobiť. Faktom však je, že samotné bielenie nepomôže.